Nelegālais dragreiss Latvijā

By | November 2, 2015

Vīrieši un auto mūsdienās ir tas pats, kas gadsimtu iepriekš vīrieši un zirgi. Ja senāk bija nepieciešamas zināšanas, treniņš un spēks, lai valdītu pār zirgu, tad mūsdienās par auto meistaru sevi nereti grib uzskatīt ikviens, kas tikko sasniedzis 18 gadu vecumu. Diemžēl jaunības maksimālisms un/vai vēlme izrādīties, izlikt agresiju uz ceļa reizēm beidzas traģiski. Tam visam, protams, ir jāpievieno Latvijas ceļu sliktais tehniskais stāvoklis, kas padara dragreisu par sevišķi bīstamu nodarbi.

Viens no risinājumiem kā samazināt riskus, ir rīkot dragreisu, nevis uz šosejas, bet speciāli aprīkotos laukumos, piemēram, Biķernieku trasē. Tiesa, par oficiālu sacensību rīkošanu ir jāmaksā un dažiem tas nešķiet pārāk pievilcīgi. Kā alternatīva šādos gadījumos tiek meklēta lieli autoplači, pamesti lidlauki vai auto stāvlaukumi. Nesenā vēsturē šāds dragreiss Vaiņodes lidlaukā beidzās ar jauna auto pilnīgu sabojāšanu. Autovadītājam par laimi nekas nopietns nenotika. Negadījums notika, jo Vaiņodes lidlaukā daļēji ir demontēts ceļa segums. Nepārliecinoties par tā stāvokli ātri braucošais auto turpināja pārvietoties taisni vietā, kur betona plāksnes jau bija noņemtas. Rezultātā tika pilnībā sabojāta auto apakšējā daļa un to varēja tirgot tālāk pa daļām.

Krietni bēdīgāka pieredze ar dragreisa sacensībām 2015. gada maijā gadījās nelegālā dragreisā Rumbulā. Braucot ar ātrumu virs 100 km/h un nepārliecinoties, vai ceļš ir brīvs, viens no auto saņēma triecienu sānā. Rezultātā šoferis guva smagas traumas, bet arī pasažieri nepalika bešā. Lai izklūtu no auto bija vajadzīga VUGD palīdzība. Otrs auto vadītājs no notikuma vietas devās prom pirms ierodas tiesībsargājošo iestāžu pārstāvji.

Līdzīgas dragreisa sacensības, taču mazākā mērogā nakts laikā noteikti ir ievērojuši daudzi Rīgas iedzīvotāji, sevišķi tie, kas dzīvo lielveikalu tuvumā. Gan Maxima stāvvietās, gan veikala Depo Juglas filiālē ātruma cienītāji pārvietojas ar lielu ātrumu. Arī Čaka ielas sākumposms nakts laikā dažiem motobraucējiem šķiet piemērota vieta liela ātruma attīstīšanai. Lieki piebilst, ka šāda rīcība ir pretlikumīga un apdraud līdzcilvēku drošību un naktsmieru.

Ja vēlies piedalīties dragreisa sacensībās, zini, ka sacensības regulāri notiek Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Vaiņodē, kā arī Igaunijā un Lietuvā. Lai izvairītos no pārsteigumiem ir vērts pirms sacensībām parūpēties par sava auto tehnisko stāvokli. Pretējā gadījumā var būt vajadzīgs mazi ietaupījumi apkopē var pārvērsties par lieliem naudas izdevumiem remontā. Dragreiss ir viens no tiem tehniskajiem sporta veidiem, kas ne visiem piedod kompromisus attiecībā uz savu drošību.